Проектирането на лого може да изглежда просто, но попитайте всеки добър дизайнер и той ще ви каже, че не е така. Процесът на проектиране рядко е такъв. Логото е символ или дизайн, използван за идентифициране на компания или организация, както и нейните продукти, услуги, служители и др. В най-простата си дефиниция логото идентифицира. По този начин вашата компания се разпознава и запомня сред другите. То също така функционира като лице на вашия бизнес. Но никога не забравяйте, че логото може да играе важна роля, но не е всичко.
Повечето фирми отделят неимоверно много време и ресурси мислейки, какво лого да поставят на бранда си, кото залагат и изискват твърде много от него и по тази причина понякога се получава преекспониране - като се започне от неразбираеми символи и се стигне до (изперкала игра на думи). Това е често срещано отклонение, но вашето лого не е изцяло вашата марка... и вашата марка не е изцяло вашето лого. Вашата марка е нематериална - това е вашата репутация - какво си мислят хората, когато чуят името ви, какво казват на другите за вас и как ги карате да се чувстват. Вашата марка е изградена от хиляда допирни точки с вашите клиенти, а не от логото.
Объркващите шрифтове, неуместни графики и неясно рекламно послание водят до едно безмислено преекспониране и във всички случаи ви прави лоша услуга а крайният резултат - объркани клиенти, които се чувстват измамени. Вашето послание трябва да бъде кратко, точно и ясно!
„Логата са част от картината, но не са всичко. Те са само едно изображение в рамките на по-голяма визуална система, която включва вашите цветове, типография, фотография, визуални елементи, оформление и т.н."
Сега, след като сме наясно какво може и какво не може да направи едно лого, нека започнем процеса на проектиране.
Две неща, които трябва да имате предвид, когато започвате: Дизайнът е преди всичко стратегия: Лъвският пай от работата е стратегически, особено в началото. Бъдете готови повече да мислите и да взимате решения, отколкото да рисувате. Вие не просто проектирате лого: Не забравяйте, че логото е само част от по-голяма визуална система и отделните му части трябва да работят заедно. Сега, след като сме наясно какво може и какво не може да направи едно лого, нека започнем процеса на проектиране. За да направите това правилно, трябва да работите на фази. Въпреки че процесът на всеки дизайнер изглежда различно, този, през който ще ви преведем, има пет фази:
За вас това ще бъде по-скоро фаза на самооткриване. Вашата цел е да имате солидно разбиране за това коя е вашата компания/организация, в какво вярвате, какво искате да постигнете и как искате да стигнете дотам. Не забравяйте, че вие не просто проектирате лого. Вие оформяте идентичността на вашата марка. Това също е времето за поставяне на предварителни дизайнерски въпроси относно желания външен вид и усещане, всички възможни случаи на употреба и всякакви задължителни или специални заявки. Запитайте се: Защо искате или имате нужда от ново лого? Какъв е катализаторът за този дизайн? Кои са вашите целеви аудитории? Какво искате да почувстват хората, когато видят вашето лого? Какви са ценностите, които желаете да изразява вашата марка? Въпреки че може да мислите, че знаете тези неща, насърчавам ви да преминете през упражнението да напишете отговорите си. Предполагам, че има някои неща, които не сте обмислили.
Това е вашата изследователска фаза, но „изследването“ звучи по-вълнуващо. Фазата на проучване може просто да е най-забавната и като човек, който се впуска в този процес на проектиране сам и вероятно за първи път – най-полезната. По същество ще насочите фокуса си навън, за да срещнете и изследвате дизайна в света. Вашата цел тук е двойна: да се образовате и да се вдъхновите. Започнете лесно, като търсите в Google основните принципи на дизайна. Прочетете основите като стил, цвят и типография. Погледнете първо към преките си конкуренти, а след това към вашата по-широка индустрия. Не гледайте само лога. Изживейте цялата визуална система, като наблюдавате марки в множество канали, т.е. уебсайт, различни мрежи за социални медии и т.н. Водете си бележки. Какви елементи се открояват за вас, както добри, така и лоши?
Целта тук е доста ясна: Вземете всички съображения и данни от първите две фази и започнете да генерирате някои дизайни на лого. Скицирането на някои предварителни идеи е добро начало. Не усложнявайте прекалено много. Дизайнът е итеративен процес. Дори да мислите, че не можете да рисувате, създайте груби скици на идеите в главата си. Вашият мозък ще бъде принуден да мисли креативно - което е точно начина на мислене, от който се нуждаете. Вашето лого може да се състои само от шрифт или шрифт и знак на марката, комбиниран или абстрактен знак, буквени символи, емблема... Трябва да получите поне един дизайн на лого, който да оцените. На този етап също е обичайно да имате две или три лога, между които да избирате. В следващата фаза ще разгледаме по-подробно как да оцените вашите проекти.
Ако сте завършили предната фаза с няколко различни опции, сега е моментът да стесните избора. Вече имате окончателен избор? Нека го изпробваме като оцените своите проекти, и си зададете следните въпроси: Какво прави едно страхотно лого? Къде ще използвате това лого? - Обмислете както основните случаи на употреба – като уебсайта или профилите ви в социалните медии, така и вторичните случаи на употреба, като печатни маркетингови материали, банери за набиране на персонал и събития и др. Не се спирайте на съображения. Макетирайте го върху различни фонове, за да сте сигурни, че изображението, думите и цялостното послание се превеждат във всеки носител. Всяка маркировка с лого трябва да е ефективна в много размери, но малките цифрови приложения са критични. Тенденциите идват и си отиват. Но стойността на вашето лого ще става все по-силна с течение на времето. Помислете дали виждате вашето лого да ви издържи след 5, 10, 15, дори 20 години.
Когато става въпрос за поддържане на целостта на идентичността на вашата марка, качеството и последователността са ключови. Предвид броя на местата, на които вашето лого ще живее – и броя на хората, които може да се наложи да го използват – важно е да определите набор от правила и насоки за това как да третирате и как да НЕ третирате вашето лого. Създайте Ръководството за стил, което да бъде толкова просто или изчерпателно, колкото ви е необходимо. За да сте сигурни, че вашето лого ще запази силно въздействие, не се страхувайте да включите някои правила „никога“, за да обезсърчите всякакви модификации или изкривявания на вашето лого. В противен случай ще се окажете с празнично оцветено лого в имейл, изпратен до всичките ви 10 хиляди клиенти.
Дизайнерите обикновено отнемат седмици, за да преминат през всички фази. Така че последният ни съвет е следният: Не бързайте. Отделете време, за да преминете през упражненията, които очертахме във всяка фаза. Вашият окончателен дизайн ще отразява нивото на усилията, които сте положили за него. "И не забравяйте, че в края на деня вашето лого не изгражда вашата марка – вашите хора го правят."
Абонирайте се за нашия бюлетин и следете съдържанието ни отблизо. Получавайте новини въз основа на това, което има общо с вас. Обещаваме да не изпращаме промоции, които не харесвате.
Търсете услуги и новини за най-доброто, което се случва в света.
Don't have an account? Register now.
Have an account? Sign In.